Polski English
Krótko o Zakładzie
Collegium Biologicum
Nowoczesny budynek UAM na Morasku w zimowej szacie - obecna siedziba ZTR
fot. P. Szkudlarz

Zakład Botaniki Systematycznej i Środowiskowej (ZBSiŚ) (do 2020 roku Zakład Taksonomii Roślin - ZTR) należy do Instytutu Biologii Środowiska, wchodzącego w skład Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM).

Aktualnie w zakładzie zatrudnionych jest 2 profesorów z tytułem, 4 doktorów habilitowanych na stanowisku profesora uczelni, 5 adiunktów ze stopniem doktora i 2 pracowników inżynieryjno-technicznych. Zespół nasz uzupełnia 3 doktorantów.

ZTR utworzony został w roku 1974, a jego założycielem i kierownikiem w latach 1974-2003 był Profesor Waldemar Żukowski (obecnie profesor - senior).

Collegium Maius
Collegium Maius - pierwsza siedziba ZTR
fot. P. Szkudlarz

ZTR wywodzi się z Katedry Systematyki i Geografii Roślin, której wieloletnim kierownikiem był Profesor Zygmunt Czubiński, jednak korzeniami swymi nawiązuje aż do połowy lat 20-tych XX wieku, kiedy podwaliny pod botanikę uniwersytecką zakładali m.in. Profesor Adam Wodziczko - pionier ochrony przyrody w Polsce oraz Profesor Józef Paczoski - doktor honoris causa Uniwersytetu Poznańskiego, jeden z najwybitniejszych przyrodników polskich.

Badania naukowe i działalność dydaktyczna ZBSiŚ koncentrują się wokół taksonomii, chorologii, fenologii i ekologii roślin, interakcji roślin i grzybów, aerobiologii oraz ochrony przyrody. Głównym przedmiotem naszego zainteresowania są rośliny naczyniowe i grzyby endofityczne, a obszarem szczególnej uwagi jest Polska północno-zachodnia. Badania taksonomiczne roślin wykonywane są z uwzględnieniem zasięgów ogólnych, natomiast prace fitogeograficzne prowadzimy w kilku rejonach świata, m.in. w Afryce Południowej i Środkowej, na Bałkanach, w Holandii i Austrii.

Fynbos
Roślinność typu fynbos w Republice Południowej Afryki
fot. P. Szkudlarz

W ramach zakładu, od początku jego istnienia, funkcjonuje zielnik roślin naczyniowych (POZ) liczący obecnie ponad 150 tys. arkuszy, zdeponowanych w specjalnej jednostce "Zbiory Przyrodnicze".

W zakładzie znajduje się kolekcja owoców i nasion, gromadzona od roku 1970 przez Profesora Karola Latowskiego. Obecnie kolekcja liczy około 1800 (2100) jednostek, pochodzących z obszaru Polski, a także z różnych rejonów Europy (kraje ościenne, Bałkany, N i W Europa). Zbiory z miejsc naturalnych uzupełniają próbki pochodzące z renomowanych Ogrodów Botanicznych. W ostatnich latach zbiory zielnikowe i karpologiczne zostały zdigitalizowane i są dostępne on-line na całym świecie na platformie AMUNATCOLL oraz GBIF.

ZTR prowadzi działalność wydawniczą: od roku 1993 ukazuje się seria monografii geobotanicznych "Prace Zakładu Taksonomii Roślin UAM w Poznaniu - Publications of Department of Plant Taxonomy AMU in Poznań" (20 tomów), zaś od roku 2006 czasopismo "Biodiversity: Research and Conservation".

© 2007-2022 Zakład Botaniki Systematycznej i Środowiskowej